25 آگوست

درمان خشکی واژن در یائسگی

درمان خشکی واژن در یائسگی

بهترین روش درمان خشکی واژن در یائسگی چیست؟ بیشتر افراد در زمان مراجعه به دنبال درمان قطعی خشکی واژن خود هستند، خشکی واژن می تواند هر زنی را تحت تأثیر قرار دهد، اما این مسئله بیشتر پس از یائسگی شایع است و می توان گفت بیش از نیمی از زنان یائسه را، در رده سنی 51 تا 60 ساله را تحت تاثیر قرار می دهد. خوشبختانه روش های مختلفی برای درمان انواع بیماری های زنان وجود دارد، با استفاده از هر کدام از این روش ها، شما می توانید اولین قدم ها را در جهت بازیابی اعتماد به نفس جنسی و کیفیت زندگی خود بردارید.

درمان خشکی واژن در یائسگی

رطوبت واژن

روانکاری طبیعی تولید شده توسط غدد در گردن رحم (دهانه رحم) واژن را نرم و مرطوب نگه می دارد. رطوبت به آرامی از طریق واژن حرکت می کند و آن را تمیز نگه می دارد و سلول های مرده را از بین می برد. رطوبت واژن کمی اسیدی است و این به سالم نگه داشتن ناحیه کمک می کند و از عفونت هایی مانند برفک جلوگیری می کند. طبیعی است که اکثریت زنان متوجه ترشح خفیف سفید رنگ واژن شوند.

در طول هیجان جنسی، غدد بارتولن  رطوبت بیشتری برای کمک به رابطه جنسی تولید می کنند. با این حال ، یک چهارم از زنان 50-59 ساله در طول رابطه جنسی با مشکلات خشکی واژن روبرو می شوند و 16 درصد از آنها با درد روبرو می شوند.

قبل از یائسگی

حدود 17 درصد از زنان 18 تا 50 ساله با مشکل خشکی واژن در حین رابطه جنسی، حتی قبل از یائسگی مواجه می شوند. بسیاری از زنان ممکن است در طول رابطه جنسی خشکی واژن را تجربه کنند زیرا تحریک جنسی نمی شوند، این اغلب به دلیل عدم توجه به مقدمات روابط جنسی و یا دلایل روانی مانند استرس ایجاد می شود.

چندین روش ساده برای درمان خشکی واژن وجود دارد:

استفاده از روان کننده ها

این روش تقریبا مشابه روانکاری طبیعی است و باید قبل از برقراری رابطه جنسی در ناحیه اطراف لب (فرج) و واژن اعمال شوند.

مرطوب کننده های واژن

این روش دو تا سه بار در هفته استفاده می شود و حداکثراثر گذاریش تا سه روز طول می کشد، بنابراین لازم نیست مستقیماً قبل از برقراری رابطه جنسی استفاده شود.

خشکی واژن می تواند یک مشکل رایج برای زنان قبل از یائسگی با سطوح پایین استروژن باشد، مانند مادران شیرده، کسانی که هیسترکتومی انجام داده اند و کسانی که تحت شیمی درمانی بوده اند.

زنان قبل از یائسگی که تخمدان های خود را در طی هیسترکتومی برداشته اند، احتمالاً در اثر از دست دادن هورمون ها، علائم یائسگی، از جمله خشکی واژن را تجربه می کنند. این تغییرات در زنانی که تخمدان هایشان برداشته شده است بسیار چشمگیرتر است زیرا این امر باعث می شود که یائسگی به طور ناگهانی اتفاق بیفتد.

تغییرات هورمونی که زنان به دلیل شیمی درمانی تجربه می کنند نیز شدید و ناگهانی هستند و منجر به علائم شدیدتری می شوند. شیمی درمانی می تواند به تخمدان ها آسیب برساند به طوری که دیگر استروژن تولید نمی کنند و این میزان رطوبت واژن را کاهش می دهد. کاهش مقادیر استروژن همچنین منجر به نازک شدن، کشسانی کمتر و شکنندگی پوشش واژن می شود.

درمان خشکی واژن در یائسگی

میانگین سن یائسگی 51 سالگی است و بعد از یائسگی زنان متوجه تغییر بدن خود می شوند. تخمدان ها تولید هورمون زنانه استروژن را متوقف کرده و سطح آن شروع به کاهش می کند. یکی از علائم اولیه کاهش استروژن در واژن، کاهش روانکاری در حین فعالیت جنسی است.

بدون تولید استروژن، پوست و بافتهای لبیا و واژن نازک تر و کشسانتر می شوند و واژن خشک می شود. تقریبا نیمی از زنان بعد از یائسگی خشکی واژن را تجربه می کنند.

خشکی واژن یک وضعیت دردناک است که می تواند بر کیفیت زندگی و روابط تأثیر بگذارد، امروزه روش های مختلف درمانی برای خشکی واژن وجود دارد، از جمله درمان خشکی واژن با لیزر، هورمون تراپی و… بسته به شرایط هر فرد روش درمان توسط متخصص زنان انتخاب می شود.

پاسخ

Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان تماس بگیرید