19 ژانویه

سندروم پیش از قاعدگی

سندروم پیش از قاعدگی

سندرم پیش از قاعدگی  طیف گسترده ای از علائم شدید و عود کننده را توصیف می کند که از چند روز تا دو هفته قبل از پریود شما رخ می دهد.سندرم پیش از قاعدگی تا 75 درصد از زنان را در سنین باروری تحت تأثیر قرار می دهد، اگرچه تنها 20 تا 40 درصد آنها، در نتیجه مشکل دارند.

علائم سندرم پیش از قاعدگی می تواند در هر زمانی بین بلوغ و یائسگی ظاهر شود، اما شایع ترین سنی که برای شروع مشکل ایجاد می شود، اواخر دهه 20 تا اوایل 30 سالگی است.

علائم سندرم پیش از قاعدگی ممکن است با افزایش سن و استرس بدتر شوند، اگرچه دلایل اصلی آن به خوبی شناخته نشده است. حتی زنانی که هیسترکتومی انجام داده اند، اگر حداقل یک تخمدان عملکردی باقی مانده باشد، می توانند این علائم را تجربه کنند.

 زنانی که در برابر بیماری های افسردگی، اختلال هراس، سایر اختلالات روانپزشکی یا شرایط پزشکی مزمن آسیب پذیر هستند نیز ممکن است مستعد ابتلا به سندروم پیش از قاعدگی باشند. وراثت نیز ممکن است نقش داشته باشد، اگر مادر یا خواهر شما از علائم پیش از قاعدگی رنج می برد، ممکن است شما نیز آن را تجربه کنید.

سندروم پیش از قاعدگی

علائم سندروم پیش از قاعدگی

شایع ترین علائم عبارتند از تحریک پذیری، حساسیت سینه ها، خستگی، تغییر اشتها، نفخ، نوسانات خلقی، اضطراب، خلق افسرده و غیره.

علت علائم قبل از قاعدگی

به نظر می رسد این سندروم ناشی از حساسیت به افزایش و کاهش سطح هورمون های استروژن و پروژسترون است که ممکن است بر مواد شیمیایی مغز از جمله سروتونین تأثیر بگذارد، ماده ای که تأثیر زیادی بر خلق و خو دارد. تغییرات رژیم غذایی و ورزش ممکن است به کاهش ناراحتی علائم قاعدگی کمک کند.

یکی از مهم ترین راهبردها برای مقابله با ناراحتی قبل از قاعدگی این است که از هر الگویی که علائم شما پیروی می کند آگاه باشید. هرچه بیشتر از علائم خود آگاه باشید، برای مثال، چه زمانی شروع می شود و چه زمانی متوقف می شود و چه چیزی برای تسکین آنها بهتر عمل می کند؟ بهتر می توانید استراتژی هایی برای تشخیص و مقابله با آنها ایجاد کنید.

تشخیص

هیچ آزمایش خاصی برای تعیین اینکه آیا شما از سندروم پیش از قاعدگی رنج می برید وجود ندارد، و تشخیص ممکن است کمی طول بکشد زیرا علائم بسیار متنوع هستند. اما ویژگی های خاصی وجود دارد که متخصص زنان در نظر می گیرد. از جمله،علائم باید از این الگوی کلی پیروی کنند:

با پیشرفت چرخه شما، شدت آنها افزایش می یابد.

علائم در مدت چند روز پس از شروع دوره قاعدگی بهبود می یابند.

علائم حداقل برای دو تا سه سیکل قاعدگی متوالی وجود دارند.

بیش از 150 علامت فیزیکی و رفتاری ممکن است با PMS  یا سندروم پیش از قاعدگی مرتبط باشد. شایع ترین آنها تحریک پذیری و اضطراب است.

نمودار یا چک لیست علائم قبل از قاعدگی رایج ترین روشی است که برای ارزیابی علائم سیکل قاعدگی استفاده می شود. با استفاده از این ابزار، شما و متخصص زنان می توانید نوع و شدت علائم خود و همچنین زمان بروز آنها را برای شناسایی الگویی که ممکن است نشان دهنده علائمی باشد، ردیابی کنید.

پاسخ

19 + 6 =

Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان تماس بگیرید