07 آوریل

درمان غیر جراحی افتادگی مثانه

درمان غیر جراحی افتادگی مثانه

افتادگی مثانه به دلیل ضعف در عضلات پایین لگن ایجاد میشود و زمانیکه مثانه به سمت واژن کشیده میشود و از حالت طبیعی خودش پایین تر از حد معمول می آید یعنی افتادگی مثانه ایجاد شده است. وقتی عضلات لگن ضعیف میشوند و تحت فشار شدیدی قرار میگیرند افتادگی مثانه بوجود می آید.افتادگی مثانه به دلیل زایمان های متعدد، یبوست طولانی مدت، سرفه های طولانی و زور زدن و بلند کردن اجسام سنگین و… به مرور زمان باعث افتادگی مثانه میشود.
افتادگی مثانه به طور معمول علائمی ندارد ولی اگر شدید باشد از دست دادن اب بدن از واژن و احساس خیسی کردن، احساس فشار در مثانه و لگن، بیرون زدن توده مانند از واژن، احساس فوری ادراری، بی اختیاری ادراری،عطسه،زورزدن و… و مواردی که افتادگی مثانه خیلی شدیدتر است احساس ادراری فوری به طوری که احساس تخلیه ناقص در ادرار دارید و ادرار نکردن و باقی ادرار ماندن و نیاز به دستشویی رفتن مکرر، این عوارض برای کسانی که بیشتر روی پا هستند و کار میکنند بیشتر دیده میشود. مهم ترین عواملی که باعث افتادگی مثانه میشود بلند کردن اجسام سنگین، زایمان متعدد، اضافه وزن، یبوست طولانی، عطسه طولانی، افزایش سن و… است که عضلات لگن را ضعیف میکند و بعضی ها هم به دلیل علائم ژنتیکی اینگونه میشوند.

درمان غیر جراحی افتادگی مثانه

آزمایش ادرار و خون برای اینکه متوجه شوند عفونت ادراری دارید و اطمینان از عملکرد درست کلیه ها این آزمایش را میگیرند. اگر افتادگی مثانه داشته باشید به دلیل ادرار ناقص عفونت ادراری خواهید گرفت.
ارزیابی یورودینامیک برای افرادی که حس میکنند افتادگی مثانه دارند و ادرار فوریتی و استرسی دارند و در افرادی که ام اس یا سابقه سکته مغزی و دیابت هم دارند خیلی مهم است و باید این آزمایش را بدهند.
کسانیکه افتادگی مثانه خفیفی دارند نیاز به عمل جراحی ندارند و از طریق روش های غیر جراحی هم میتوانند درمان شوند. مفیدترین این روش ها ورزش کگل است. تقویت عضلات لگن با ورزش کگل بسیار مناسب است ولی این ورزش ها را متخصص و یا فیزیوتراپیست باید به طور حضوری و عملی به طور صحیح به بیمار یاد بدهد تا عضلات مورد نظر به درستی تقویت شوند، در کنار این ورزش میتوانید بیوفیدبک را بااستفاده از ابزارهای آن استفاده کنید و عضلات را منقبض کنید این ورزش و تمرین ها میتواند افتادگی مثانه را کاهش دهد اما سایر افتادگی مثانه را کم نمیکند.
پساری یک حلقه پلاستیکی مانند است که برای کسانی که افتادگی مثانه دارند دکتر آموزش میدهد چگونه در واژن کار گذاشته شود و چگونه خارج کنیم آن را تمیز کرده و دوباره در واژن قرار دهیم.

پساری برای افتادگی مثانه

پساری افتادگی مثانه را رفع نمیکند فقط علائم آن را کم میکند تا مثانه شکل طبیعی خود را بگیرد. پساری یک راهکار غیر جراحی است که برای کسانی که بیماری دارند یا شرایط مناسب برای عمل ندارند از این راهکار استفاده کنند.
افتادگی شدید مثانه نیاز به ترمیم جراحی دارد و نوع عمل جراحی ان بستگی به این دارد که افتادگی مثانه فرد چقد شدید است، اگر فقط احساس پری لگن و بیرون زدگی توده از واژن را دارد حتما ترمیم افتادگی مثانه انجام میشود.
اگر آزمایشات روی فرد نشان دهد که بی اختیاری ادراری و فوریتی و استرسی دارند و پزشک آزمایش یورودینامیک راهم انجام دهد و تشخیص داده شود که عضلات لگن ضعیف هستند و آسیب جدی دیده اند دکتر در کنار این عمل، عمل اسلینگ راهم انجام میدهد.

برای جلوگیری از افتادگی مثانه این کارها را انجام دهید:

انجام ورزش کگل برای تقویت عضلات لگن
درمان و جلوگیری از یبوست، باید از غذاهایی که سرشار از فیبر هستند استفاده کنید
بلند نکردن اجسام سنگین و فشار نیاوردن به خودتان
کنترل سرفه و سیگار نکشیدن
کاهش وزن
برای اینکه میزان افتادگی مثانه مشخص شود پزشک از بیمار میخواهد مثل زمانی که میخواهد دستشویی کند بنشیند و زور بزند تا میزان افتادگی مثانه و بیرون زدگی توده و وخامت مثانه معلوم شود و سپس خود را منقبض کند مثل اینکه مبخواد ادرار خود را نگه دارد تا قدرت عضلات لگن را معاینه کند.
آزمایش ادرار و مثانه هم گرفته میشود تا معلوم شود میزان تخلیه و ماندن ادرار در مثانه چقدر است و در صورت باقی ماندن ادرار آن را مورد ازمایش قرار می دهند.
تحریک الکتریکی هم به صورتی است که یک پروب را روی لگن میگذارند و پروب به دستگاهی متصل است که جریان الکتریکی در آن جریان دارد که به آن وصل است و باعث میشود عضلات منقبض شوند و عضلات را تقویت میکند. دکتر الهام امام جمعه یکی از باتجربه ترین دکتر هایی است که این عمل و کار را انجام میدهد.

پاسخ

3 + هفت =

Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان تماس بگیرید