16 نوامبر

درمان علائم یائسگی با لیزر واژینال

درمان علائم یائسگی با لیزر واژینال

درمان علائم یائسگی با لیزر واژینال امکان پذیر است؟ یائسگی یک وضعیت فیزیولوژیکی طبیعی است و اکثر زنان نیازی به درمان برای یائسگی ندارند. حداقل ده درصد از زنان ممکن است برای تسکین علائم یائسگی به دنبال مشاوره پزشکی باشند. علائم خفیف ممکن است در خانه مدیریت شوند، اما علائم شدیدتر و شرایط پزشکی مرتبط نیاز به توجه دارند.

علائم یائسگی

یائسگی با تغییرات روحی و جسمی متعددی همراه است. بی نظمی اولیه قاعدگی و به دنبال آن قطع کامل قاعدگی وجود دارد. افزایش جزئی در میزان از دست دادن خون قاعدگی نیز شایع است. برای بسیاری از زنانی که سه ماه متوالی قاعدگی را از دست می دهند یا طول چرخه متوسط ​​آنها بیش از 42 روز است، یائسگی را پیش بینی می کنند.

درمان علائم یائسگی با لیزر واژینال

برخی از علائم رایج عبارتند از:

گرگرفتگی

این یکی از علائم بارز یائسگی است. گرگرفتگی معمولا روی صورت، سر، گردن و قفسه سینه تاثیر می گذارد و چند دقیقه طول می کشد. در این حالت افزایش ناگهانی دما وجود دارد، این ناراحتی بیشتر به دلیل عدم توانایی در خنک کردن بدن است.

خشکی واژن

درد و سوزش در اطراف فرج و واژن، ناراحتی و خشکی واژن وجود دارد. این حالت اغلب با مقاربت دردناک و عفونت مکرر دستگاه ادراری تحتانی و بی اختیاری ادرار همراه است. خشکی واژن در این شرایط به سطوح پایین استروژن مرتبط است.

بی اختیاری ادرار یا ناتوانی در نگه داشتن ادرار

تغییرات خلقی و تحریک پذیری

این حالت ممکن است شامل اضطراب، عصبی بودن، از دست دادن حافظه، افسردگی و مشکل در تمرکز باشد.

اختلالات خواب و تعریق شبانه

اختلال عملکرد جنسی و از دست دادن میل جنسی

به دلیل کاهش هورمون های جنسی زنانه این اختلال رخ می دهد. خشکی واژن، کاهش میل جنسی، از دست دادن اعتماد به نفس و… همگی می تواند در اختلال عملکرد جنسی مرتبط با یائسگی نقش داشته باشد.

تغییرات دیگر شامل نازک شدن و چروک شدن پوست، ریزش مو، درد مفاصل و ماهیچه ها، شکنندگی ناخن ها و غیره به دلیل سطوح پایین استروژن است.

درمان علائم یائسگی

گزینه های درمانی یائسگی شامل درمان جایگزینی هورمونی( هورمون تراپی )، استفاده از روان کننده های واژن و لیزر واژینال است .

درمان جایگزینی هورمون،  ترکیبی از هورمون های جنسی زنانه مانند استروژن و پروژسترون است. این روش درمان در استفاده طولانی مدت، ممکن است خطر پوکی استخوان را کاهش دهد.

سه نوع اصلی HRT وجود دارد – فقط استروژن (برای زنانی که رحم و تخمدان‌هایشان برداشته شده است)، HRT ترکیبی (هم با استروژن و هم پروژسترون) و HRT مداوم برای استفاده طولانی‌مدت در زنان یائسه.

متاسفانه درمان هورمونی  با عوارض جانبی متعددی مانند افزایش وزن، حساس شدن سینه ها، حالت تهوع، سردرد و تغییرات خلقی همراه است، در نتیجه این روش درمان در افراد خاص که  متخصص زنان تایید می کنند، استفاده می شود.

درمان علائم یائسگی با لیزر واژینال

لیزر در حوزه زنان بسیار موفق عمل کرده است، امروزه می توان از لیزر واژینال برای درمان علائم خشکی واژن، آتروفی و… استفاده کرد. سایر روش های درمانی ممکن است همراه با عوارضی برای بیمار انجام شود، اما اگر از لیرز واژینال مناسب همراه با تنظیمات صحیح استفاده شود، می تواند تاثیر خوبی بدون عوارض برای فرد داشته باشد.

پاسخ

1 × سه =

Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان تماس بگیرید