13 فوریه

درمان اختلال قاعدگی

درمان اختلال قاعدگی

بهترین روش درمان اختلال قاعدگی چیست؟چرخه های قاعدگی اغلب باعث انواع علائم ناراحت کننده می شوند که  گاهی تحمل این علائم سخت می شود. سندرم پیش از قاعدگی شامل شایع ترین مشکلات، مانند گرفتگی عضلات و خستگی خفیف است، در مواردی که علائم شدید می شود افراد به دنبال راه حل های درمان اختلال قاعدگی هستند.

اختلالات قاعدگی چیست؟

اختلالات قاعدگی علائم جسمی ویا احساسی آزاردهنده‌ای هستند که درست قبل و در طول قاعدگی، نشان داده می شوند،  از جمله آن ها شامل خونریزی شدید، پریود نشدن و نوسانات خلقی غیرقابل کنترل  است، در حالی که در برخی از زنان دوره های قاعدگی بدون نگرانی و با راحتی سپری می شوند. با این حال، زنان دیگر علائم فیزیکی ویا احساسی بسیاری را درست قبل و در طول قاعدگی تجربه می کنند. این علائم به طور چشمگیری زندگی یک زن را تغییر می دهد، از خونریزی بیش از حد تا چرخه های از دست رفته تا تغییرات خلقی غیرقابل کنترل را شامل می شود. اکثر مشکلات چرخه قاعدگی توضیحات ساده ای دارند و گزینه های درمانی مختلفی برای تسکین علائم وجود دارد. اگر گاهی اوقات احساس خستگی می کنید، علائم خود را با متخصص زنان خود در میان بگذارید. هنگامی که علائم شما به طور دقیق تشخیص داده شد، متخصص می تواند به شما کمک کند تا بهترین روش درمان را انتخاب کنید.

درمان اختلال قاعدگی

علل بروز اختلالات قاعدگی

علائم عبارتند از تحریک پذیری، خستگی، گرفتگی عضلات، درد قفسه سینه، سردرد، کمردرد، آکنه، اسهال، نفخ، بی خوابی، اضطراب، افسردگی، استرس، تغییر میل به غذا و تغییرات خلقی عاطفی. علائم سندرم پیش از قاعدگی می تواند هر ماه و برای هر زن متفاوت باشد. اما دلیلی برای نگرانی نیست،  علائم معمولاً به محض قاعدگی ناپدید می شوند.

خونریزی های شدید در هر دوره

در این حالت خونریزی شدیدتر از حد معمول است. همچنین ممکن است دوره های طولانی تر از میانگین 5-7 روزه را تجربه کنید. چرخه‌های سنگین معمولاً با عدم تعادل هورمونی، به‌ویژه استروژن و پروژسترون آغاز می‌شوند. تغییر در غذا یا ورزش، عفونت های قاعدگی، کم کاری تیروئید، فیبروم، بلوغ و التهاب دهانه رحم از دیگر محرک ها هستند.

دوره های دردناک

برخی از دردها و گرفتگی های جسمی اغلب در زمان شروع دوره پریود رخ می دهد. با این حال، برخی از زنان در طول دوره قاعدگی خود درد شدیدی را تجربه می کنند. در این دوره، درد معمولاً نتیجه یک بیماری زمینه‌ای مانند فیبروم، اندومتریوز و بیماری‌های التهابی لگن است.

عدم قاعدگی

گاهی خانم ها پریود نمی شوند. این وضعیت به نام آمنوره شناخته می شود. دو نوع آمنوره وجود دارد: اولیه و ثانویه.

آمنوره اولیه

در مواردی که یک دختر 16 ساله اولین قاعدگی خود را تجربه نمی کند، به آن آمنوره اولیه می گویند. این ممکن است به دلیل مشکل در غده هیپوفیز، نقص مادرزادی در دستگاه تناسلی یا تاخیر در بلوغ باشد.

آمنوره ثانویه

اگر عادت ماهانه منظم خود را به مدت 6 ماه یا بیشتر از دست بدهید، به این حالت آمنوره ثانویه می گویند. علل آمنوره ثانویه در بزرگسالان و نوجوانان متفاوت است. در دختران نوجوان، می تواند به دلیل افزایش یا کاهش ناگهانی وزن، بی اشتهایی، تعلیق کنترل بارداری، کیست تخمدان، بارداری یا پرکاری غده تیروئید باشد. در بزرگسالان، می تواند به دلیل بارداری، نارسایی زودرس تخمدان، بیماری التهابی لگن، یائسگی، یا قطع کنترل بارداری ایجاد شود. بنا بر شرایط و علائم هر فرد متخصص زنان درمان های مختلفی را انتخاب می کند.

استحمام در دوران پریود

همانگونه که گفته شد، دوره پریودی به این گونه است که با ترشح هورمون ها دیوارهرحم ضخیم تر شده و برای بارداری آماده میشود اما اگر بارداری صورت نگیرد دیواره داخلی رحم دچار ریزش میشود و تا هفت روز دچار خونریزی همراه با درد میشوید که به این دوران پریودی میگویند.برخی بر این اعتقادند استحمام در هنگام پریودی باعث تنبلی تخمدان و یا کیست میشود که کاملا اشتباه است.
در گذشته به دلیل اینکه حمام ها عمومی بودند و فردی که پریود بود به حمام میرفت می گفتند که احتمال دارد آب خزینه آلوده باشد و به همین دلیل افراد زیادی ممکن بود به عفونت مبتلا شوند اما اکنون حمام ها دیگر عمومی نیست و شرایط فرق کرده است.
اینکه حمام رفتن در دوران پریودی باعث سردی رحم، کیست، نازایی، تنبلی تخمدان، عفونت و خونریزی و درد میشود شایعه و حرف است.حمام رفتن در این دوران بسیار خوب است بدلیل اینکه خروج خون از واژن باعث رشد میکروب ها می شود و با استحمام خود را تمیز کرده و جلوی گرفتن عفونت را میگیریم.

حمام کردن در این دوران باعث آرامش، رفع خستگی و تسکین درد میشود.
از مواد شوینده واژینال و معطر استفاده نکنید و در وان یا کف حمام ننشینید بدلیل اینکه در هنگام پریودی دهانه رحم باز است و امکان ابتلا به عفونت زیاد است.برخی افراد اینطور فکر میکنند که در روزهای خاصی از دوران پریودی باید به حمام بروند در صورتیکه فرقی نمیکند روزهای اول پریودی باشد یا روزهای وسط یا آخر.
رسیدن اب به واژن هیچ خطری ندارد ولی شستشو آن با آب سرد انقباض رحم و درد را به همراه میاورد.
شاید بعضی از خانوم ها فکر کنند با رفتن به حمام خونریزی آن ها قطع میشود در صورتیکه بعضی ها خونریزی خود را دارند و یا میتوانند نداشته باشند یا بعد از حمام دچار لکه بینی شوند یا لکه ها غلیظ تر از خون هستند که هیچ کدام ربطی به حمام رفتن ندارد.

نکات بهداشتی در دوران قاعدگی

استحمام روزانه
تحرک داشتن و انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی درد را کاهش میدهد
تعویض مرتب نوار بهداشتی
مصرف آب زیاد
خوردن غذاهای مقوی مانند گوشت، آجیل وماهی و…
استفاده از حوله گرم و مسکن برای تسکین درد
شستشوی واژن با آب ولرم و خشک کردن ناحیه تناسلی با دستمال خشک و تمیز
تغییرات هورمونی باعث جوش و آکنه و… میشود که مرتب باید صورت خود را بشویید
ناحیه تناسلی را از جلو به عقب بشویید تا دچار عفونت نشوید.

استحمام در دوران پریود

فواید استحمام

استحمام نه تنها ضرر ندارد بلکه مفید هم هست:
با پاکیزه شدن بدن از رشد باکتری و قارچ در واژن و کشاله ران و بروز عفونت جلوگیری میکنیم.

باعث آرامش و رفع خستگی و ‌کاهش درد میشود

بوی بد بدن و واژن را از بین میبرد.

چه نکاتی را در حین استحمام باید در نظر بگیرید؟

قبل از خیس شدن خودتان، نوارتان را دور بیندازید.
قبل از استحمام کردن ناحیه تناسلی خود را با آب ولرم بشویید تا از خونی شدن بیشتر کف حمام جلوگیری کنید.
با اب سرد دوش نگیرید زیرا ممکن است درد های شکمی و عضلانی بیشتر شود و رحم دچار انقباض شود‌.
اگر دچار کم خونی هستید در حمام از آب گرم استفاده نکنید چون باعث میشود جریان خون افزایش پیدا کرده و خون زیادتری از دست بدهید که دچار سرگیجتان کند.

چه نکاتی را بعد از استحمام باید در نظر بگیرید؟

در پایان حمام دوباره ناحیه تناسلی خود را بشویید و تا هنگام لباس پوشیدن از حوله کاغذی استفاده کنید تا حوله شما لک نشود.
بعد از استحمام خود را کامل خشک کرده و از نوار جدید استفاده کنید.

پاسخ

چهار × 3 =

Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان تماس بگیرید