12 مارس

هیسترکتومی

هیسترکتومی

هیسترکتومی یا عمل برداشتن رحم، یک نوع جراحی است که در آن رحم برداشته می شود. ممکن است دراین عمل کل رحم یا قسمتی از آن بوسیله جراحی برداشته شود. این عمل یک جراحی رایجی است که توسط پزشک متخصص زنان و زایمان انجام می شود. بدیهی است که این عمل زمانی انجام می گیرد که برداشتن رحم (بصورت کلی یا جزئی) آخرین گزینه درمانی باشد و هیچ راه حل درمانی دیگر باقی نمانده باشد.

هیسترکتومی

عمل هیسترکتومی می تواند به چند روش انجام شود. هیسترکتومی لاپاراسکوپیک یک روش برداشتن رحم است که در این روش چند برش کوچک روی سطح پوست شکم انجام می شود که با استفاده از این برش ها لاپاراسکوپ وارد شکم می شود و امکان رویت و دسترسی به اعضای داخلی شکم فراهم می شود. در این عمل از دوربین های بزرگنمای تخصصی استفاده می شود که همین مورد باعث افزایش سطح دقت عمل می شود. معمولا بیمار پس از عمل نیاز دارد 2 الی 4 روز در بیمارستان بستری شود. دوران نقاهت هیسترکتومی از طریق واژن کوتاه تر بوده و بیمار سریع تر بهبودی می یابد.

دلایل هیسترکتومی

در صورتی که زنی از بیماری هایی مثل سرطان گردن رحم، سرطان رحم، سرطان تخمدان رنج ببرد؛ انجام عمل هیسترکتومی ضروری می باشد. همچنین زنانی که از بیماری های رحمی مثل خونریزی شدید رحم که کیفیت زندگی خانم را تهدید کند، و هیچ گونه راه حل درمانی دیگری وجود نداشته باشد، از هیسترکتومی استفاده می شود. همچنین برخی زنان مایل به انجام هیسترکتومی جهت پیشگیری از بارداری می باشند. البته دلیل آخر زیاد مورد استقبال قرار نگرفته است، شایع ترین دلایل انجام هیسترکتومی عبارتند از:

  • خونریزی رحمی شدید: در صورتی که خونریزی رحم (هنگام عادت ماهیانه و خارج از زمان عادت ماهیانه) بسیار شدید باشد که دلیل خونریزی را نتوان تشخیص داد، از هیسترکتومی استفاده می شود.
  • افتادگی رحم: افتادگی رحم در صورتی که شدید باشد، بطوریکه از لگن خارج شده باشد، با استفاده از هیسترکتومی قسمتی از رحم برداشته می شود و دیواره ی واژن کشیده شود.
  • بیماری های سرطانی از جمله سرطان رحم و یا تخمدان نیاز به انجام عمل هیسترکتومی دارد.

 اقدامات قبل و بعد از هیسترکتومی

این عمل با بیهوشی عمومی انجام می گیرد که توصیه می شود، بیمار حداقل 12 ساعت قبل از انجام عمل ناشتا باشید. همچنین بهتر است که قبل از انجام هیسترکتومی استحمام کرده، زیرا امکان استحمام به مدت چند روز پس از عمل وجود ندارد. توصیه می شود قرص های آنتی بیوتیک تجویز شده را بصورت مرتب میل نمایید تا از ایجاد عفونت احتمالی جلوگیری شود. معمولا بیمار پس از دو الی چهار روز می تواند فعالیت های روزمره خود را انجام دهد، اما توصیه می شود از انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین خودداری کند.

منبع:https://www.supermama.me

سایر خدمات دکتر الهام امام جمعه متخصص زنان و زایمان

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

درمان ناباروری

درمان ناباروری با IVF

لابیاپلاستی

جراحی زیبایی واژن

عمل تنگ کردن واژن

لیفت واژن با نخ

و…

شما عزیزان در شبکه های اجتماعی می توانید ما را دنبال کنید ، راه های ارتباطی ما در تلگرام و اینستاگرام

کانال تلگرام متخصص زناناینستاگرام متخصص زنان

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
با تشکر، مدیریت سایت دکتر امام جمعه ، متخصص زنان

پاسخ

پنج × پنج =

Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان تماس بگیرید