11 جولای

درمان کیست تخمدان

درمان کیست تخمدان

درمان کیست تخمدان چیست ؟ آیا می دانید کیست های تخمدانی بدخیم منجر به نازایی می شوند؟با مطالعه ی این مقاله با راه های درمان کیست تخمدان  آشنا گردید.تخمدان ها زیر مجموعه ای از دستگاه تناسلی زنانه هستند که در سطح زیرین شکم و در هر دوسمت رحم مستقر هستند.دو عدد تخمدان در بدن بانوان موجود است که وظیفه ی آن تولید تخمک و هورمون های استروژن و پروژسترون است.

صحبت های دکتر الهام امام جمعه در رابطه با تخمدان پلی کیستیک

 

کیست تخمدان

کیست تخمدان بخصوص در خانمهایی که هنوز به سن یائسگی نرسیده است، شایع است. کیست تخمدان ها بیشتر اوقات  بدون درد و بی ضرر هستند، که معمولاً به تنهایی بدون درمان از بین می روند. بیشتر خانم های باردار کیست تخمدان را تجربه می کنند، زیرا در این دوران بسیار شایع هستند . زمانی که کیست خود به خودی از بین نرود، ممکن است به مرور زمان بزرگ شود و در نتیجه احتمال سرطانی بودن را افزایش می دهد که البته به ندرت دیده می شود . در هر حال بهتر است اقدامات درمانی صورت گیرد .

درمان کیست تخمدان

 

عوارض 

دراکثر موارد کیست تخمدانی بدون علامت و درد پدید می آید، و به مرور و با گذشت زمان از بین می روند.

در مواردی، به دلیل بزرگ بودن کیست تخمدانی، پیچ خوردگی تخمدان بوجود می آید.

درحالت پیچ خوردگی تخمدان، خون رسانی به تخمدان قطع می شود و اگر عارضه رفع نشود بافت تخمدان آسیب جدی می بیند.

دربرخی موارد امکان پارگی کیست تخمدانی وجود دارد، در این حالت خونریزی داخلی و درد شدید در ناحیه ی تخمدان بوجود می آید. این عارضه میتواند منجر به ایجاد عفونت نیزشود، که با این پیش آمد اگر اقدامات لازم در جهت رفع آن صورت نگیرد، عارضه تشدید و خطرناک می شود و عواقب غیرقابل جبرانی را پدید می آورد.

انواع کیست های تخمدان

کیست های تخمدان انواع مختلفی دارندف که بنا بر نوع آن ها علائم وجود و روش درمان هر یک متفاوت از هم هستند . در ادامه  هر کدام از این نوع کیست ها را معرفی می کنیم .

کیست فولیکولی

در تخمدان کیسه ای به نام فولیکول وجود دارد، که محل رشد تخمک در دوره ی قاعدگی است.

با رشد تخمک در داخل فولیکول، فولیکول باز می شود و تخمک داخل آن رها می شود، حال اگر فولیکول باز نشود و تخمک از آن خارج نگردد، مایع داخل آن تجمع پیدا می کند و تشکیل کیست می دهد.

کیست جسم زرد

کیسه ی فولیکولی موجود در تخمدان بعداز آزاد سازی تخمک تحلیل می رود، اگر این عمل مختل شود و کیسه ی فولیکولی از بین نرود، منفذ فولیکولی بسته می شود و مایع اضافی داخل کیسه، تجمع می یابد. انباشته شدن و تجمع این مایعات، کیست جسم زرد را پدید می آورد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک عارضه ای است که در برخی از زنان دیده می شود، در این عارضه تعداد زیادی کیست های کوچک در تخمدان پدید می آیند. در اثر ایجاد این کیست ها تخمدان بزرگ می شود که با درمان به موقع و مناسب این عوارض، امکان نازایی وجود دارد.

علایم کیست تخمدان

همان طور که گفته شد، معمولا کیست تخمدانی علایم خاصی از خود بروز نمی دهد.

اما با این حال اگر کیست تخمدانی بزرگ شود علامت هایی را در بدن ظاهر می سازد.

به مواردی از این علایم اشاره می کنیم:

 • تورم و نفخ کردن ناحیه ی شکم
 • دفع دردناک
 • وجود درد در ناحیه ی لگن، در هنگام قاعدگی و یا در طول عادت ماهانه
 • نزدیکی ومقاربت جنسی دردناک
 • درد در ناحیه ی کمر و یا ران
 • درد در سینه ها
 • حالت تهوع و استفراغ

طبق نظر پزشک متخصص، سرکار خانم الهام امام جمعه متخصص زنان و زایمان، اگر علایم زیر را داشتید فورا به پزشک مراجعه کنید:

 • درد شدید درناحیه ی لگن
 • تب
 • احساس ضعف و یا سستی و سرگیجه
 • تنفس تند تند و سریع

علامت های گفته شده به احتمال زیاد مربوط به پاره شدن کیست در تخمدان و یا پیچ خوردگی درتخمدان است، که در صورت مشاهده ی این علایم باید سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید و اقدامات لازم در جهت رفع عوارض ایجاد شده را انجام دهید.

درمان کیست تخمدان

درمان  کیست تخمدان چیست؟ اکثر کیست ها نیازی به درمان ندارند. آنها به تنهایی از بین می روند. اگر کیست بزرگ باشد یا مشکلاتی ایجاد کند ، ممکن است پزشک شما بخواهد بررسی های بیشتری را انجام دهد.  پزشک ممکن است داروی درد را توصیه کند. بعضی اوقات قرص های ضد بارداری را تجویز میشود. هورمون های موجود در این قرص ها باعث نمی شوند که کیست از بین برود ، اما می تواند به جلوگیری از تولید آن کمک کند. برخی از کیست های تخمدان به عمل جراحی نیاز دارند. این شامل کیست هایی که زیاد هستند ، از بین نمی روند یا علائمی ایجاد می کنند، می شود . کیست در زنان نزدیک یائسگی ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد. به این دلیل ممکن است سرطانی باشد. بسته به شرایط بیمار و نوع کیست روش درمان متفاوت است .معمولا از روش لاپاروسکوپی برای کیست های کوچکتر استفاده می شود . در این روش از درمان، پزشک با کمک یک برش کوچک در  شکم و  یک ابزار کوچک همراه با دوربین  داخل بدن را بررسی می کند .لاپاراتومی برای کیستهایی است که ممکن است سرطانی باشد. این کار با یک برش بزرگتر در شکم انجام می شود.

پاسخ

1 × 3 =

Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان تماس بگیرید