19 آوریل

درمان ناباروری با IUI

درمان ناباروری با IUI

درمان ناباروری با IUI چگونه انجام می شود؟ IUI روشی است جهت درمان ناباروری که در آن، اسپرم در داخل رحم زن قرار داده می شود تا امکان باروری فراهم شود. هدف از انجام این روش، افزایش تعداد اسپرم ها و در نهایت افزایش شانس باروری می باشد.

امروزه زوجین زیادی با مشکل نابارووی رو به رو هستند. با این حال اصلا جاتی نگرانی نیست. زیرا روش های درمانی بسیار زیادی وجود دارد. خانم دکتر امام جمعه، متخصص زنان در این خصوص کمک شایانی به این زوجین می نماید. برای دریافت مشاوره با شماره های  ۲۲۶۲۲۰۴ – ۳۳۳۰۳۷۲۷ تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.

در چه مواردی درمان ناباروری با IUI مناسب می باشد؟

 • یکی از لوله های فالوپ مسدود شده باشد
 • امکان تخمک گذاری با مصرف داروهای باروری وجود دارد
 • تعداد مطلوبی تخمک وجود دارد
 • حفره رحمی سالم باشد

درمان ناباروری با IUI

قبل از اقدام به درمان ناباروری با IUI، تخمک گذاری از طریق مصرف دارو، تحریک می شود، تا تخمک ها بالغ و رسیده شوند. این شیوه درمانی در نزدیکی تخمک گذاری ، و حدود 24 تا 36 ساعت بعد از آزاد شدن هورمون LH، انجام می شود.

نمونه منی گرفته شده توسط آزمایشگاه شسته می شود تا تخم ها از مایه منی جدا شود، سپس، اسپرم ها با استفاده از لوله بسیار باریکی مستقیما در داخل رحم قرار داده می شوند. با این کار، تعداد سلول های اسپرم در رحم افزایش می یابد، و در نهایت فرد شانس حاملگی بالاتری خواهد داشت.

درمان ناباروری با IUI، تنها چند دقیقه طول می کشد . فرد مقدار بسیار جزئی درد را ممکن است احساس کند. در مرحله بعدی، علائم و نشانه های بارداری بررسی می شود. این علائم در هر خانمی متفاوت بروز می کند، با این وجود، عقب افتادن پریود، یکی از بارزترین علائم و نشانه های بارداری می باشد.

درصد موفقیت درمان ناباروری با IUI

میزان موفقیت این روش درمانی به عوامل متعددی بستگی دارد. در صورتی که زوجی، هر ماه این شیوه درمانی را انجام دهد، شانس باروری با توجه به فاکتورهایی از جمله، سن زن، دلیل ناباروری و یا مصرف داروهای باروری، تا حدود 20 درصد افزایش می یابد.

درمان با IUI، میزان تهاجم کمتری دارد و درمان نسبتا ارزانی می باشد، اما بهتر است بدانید که درمان ناباروری با IVF موثرتر عمل می کند. در صورتی که مایل به استفاده از این شیوه درمانی هستید، حتما با پزشک خود مشورت داشته باشید.

تشخیص ناباروری

برای تشخیص ناباروری نیاز است تا فرد تحت بررسی های مربوط قرار گیرد تا متخصص زنان بتواند روش مناسبی برای درمان پیدا کند.

مهمترین مواردی که باید در این بررسی ها مورد توجه متخصص زنان برای درمان قرار گیرد، عبارتند از :

 • سابقه خانوادگی
 • سابقه پزشکی
 • سابقه ابتلا به بیماری ها

بعد از بررسی سابقه خانوادگی در افراد، متخصص زنان سوابق پزشکی فرد را با توجه به معاینات انجام شده مورد بررسی قرار می دهد که مهمترین این بررسی ها شامل :

 • دریافت برنامه عادت ماهیانه برای بررسی زمان تخمک گذاری
 • دریافت سوابق بیماری های فعال، نحوه درمان و جراحی ها
 • بررسی نحوه برقراری روابط جنسی
 • بررسی نحوه زندگی و رژیم غذایی

بعد از آن که متخصص زنان تمامی موارد فوق را از زوجین پرسید و تمامی اطلاعات مورد نیاز را دریافت نمود، آزمایش های تکمیلی در این خصوص شروع می شود. در این آزمایشات تمامی علت های ناباروری زن و مرد مورد بررسی های دقیق قرار می گیرد.

آزمایش هایی که از زوجین گرفته می شود عبارتند از :

 • آزمایش سطح هورمون ها
 • آزمون تحمل کلومیفن‌سیترات
 • تصویربرداری و آزمایش‌های دیگر

آزمایش بررسی سطح هورمون‌ها برای درمان ناباروری با IUI

متخصص زنان برای بررسی بهتر علت ناباروری در زنان از آزمایش هایی برای  بررسی سطح هورمون های موثر که در بارداری مورد نیاز است، انجام می دهد. از جمله این آزمایشات آزمایش خون می باشد. در این آزمایش تمامی موارد مهم از جمله سطح هورمون های هیپوفیزی، تخمدان ها و نحوه عملکرد غده تیروئید نیز مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین پروژسترون، تستسرون و پرولاکتین در خون نیز مشاهده شده و مهم می باشد.

آزمون تحمل کلومیفن‌سیترات

در این آزمایش میزان ذخایر تخمک ها مورد بررسی قرار می گیرد. سپس میزان تحمل تخمک ها اندازه گیری می شود. برای انجام این آزمایش برنامه ای توسط متخصص زنان به خانم داده می شود که باید طبق آن با کمک متخصص زنان آزمایش خون گرفته شود. همچنین در این بین دارو هایی برای خانم تجویز می شود که باید مصرف شود. سپس آزمایش خون مجددا انجام می شود.

تصویربرداری و آزمایش‌های دیگر

بعد از انجام آزمایش های اولیه که از زنان دریافت می شود، برای بررسی و معاینه بهتر رحم و بیماری های رحم، تصویر برداری انجام می شود. برخی از این تصویر برداری ها عبارتند از :

 • سونوهیستروگرافی
 • هیستروسالپنگوگرافی (HSG)
 • هیستروسکوپی
 • لاپاراسکوپی

برخی از مقالات مرتبط

 درمان ناباروری

درمان ناباروری با IVF

راه های ارتباطی:

 ۲۲۶۲۲۰۴ – ۳۳۳۰۳۷۲۷

شما عزیزان در شبکه های اجتماعی می توانید ما را دنبال کنید ، راه های ارتباطی ما در تلگرام و اینستاگرام

کانال تلگرام متخصص زناناینستاگرام متخصص زنان

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
با تشکر، مدیریت سایت دکتر امام جمعه ، متخصص زنان

پاسخ

15 − 2 =

Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان تماس بگیرید