13 ژانویه

افتادگی رحم

افتادگی رحم

افتادگی رحم  یک عارضه غیرطبیعی است که در دستگاه تناسلی خانم ها ایجاد می شود. رحم توسط یک سری از لیگامن ها و عضلات در لگن حمایت می شود و هر عاملی که باعث شل شدن عضلات کف لگن شود باعث افتادگی رحم در دراز مدت می شود.زمانی که رحم به لوله های فالوپ می رسد افتادگی رحم در خانم ها رخ می دهد. این عارضه بیشتر در خانم هایی  که با افزایش سن،  تعدد زایمان ها و رسیدن به سن یائسگی مواجه شده اند، اتفاق می افتد. برای پیشگیری از این عارضه خانم ها باید حرکات ورزشی خاصی را انجام دهند.

صحبت های دکتر الهام امام جمعه

در رابطه با عللی که باعث افتادگی رحم می شوند می توان گفت:

از مهم ترین این موارد زایمان است به خصوص زایمان طبیعی، هر چند که زایمان سزارین هم خود به تنهایی می تواند باعث افتادگی شود، اما در زایمان طبیعی به دلیل آنکه ممکن است وزن بچه بالا باشد، زایمان سخت باشد و یا تعداد زایمان زیاد باشد، همگی می تواند باعث افتادگی رحم شود.

از دیگر دلایلی که می توان به عنوان عامل این عارضه معرفی کرد، افزایش سن افراد است . افزایش ست باعث کاهش استروژن می شود همین امر سبب شلی عضلات می شود .

افتادگی رحم
تصویری از افتادگی رحم

همچنین می توان هر عاملی که سبب افزایش فشار به داخل شکم شود را از عوامل بروز افتادگی رحم معرفی کرد. به  طور مثال، یبوست های مزمن، خانمی که دچار یبوست های مزمن است به احتمال بیشتر مبتلا به افتادگی می شود .

افرادی که اغلب کار سنگین انجام می دهند و یا جراحی لگن انجام داده اند، نیز معمولا دچار افتادگی رحم می شوند.

علائم ابتلا

به گفته دکتر الهام امام جمعه معمولا بیماری های زنان علائمی شبیه به هم دارند. علائم زیر می توانند علائم ابتلا به این عارضه باشند:

  • احساس درد در ناحیه واژن
  • وجود ورم در دستگاه تناسلی که ممکن است این ورم قابل مشاهده باشد.
  • درد و سوزش هنگام ادرار
  • احساس سختی هنگام راه رفتن
  • احساس درد هنگام آمیزش جنسی
  • عفونت های ادراری ، عفونت مثانه
  • بی اختیاری ادراری ، این بی اختیاری ممکن است نشت چند قطره ادرار هنگام سرفه یا عطسه یا انجام دادن حرکت های سنگین باشد.

در صورت وجود افتادگی جزئی ، انجام تمرینات ورزشی کگل پیشنهاد می شود. این تمرین ها به میزان زیادی افتادگی و بی اختیاری ادراری را درمان می نماید. اما اگر میزان افتادگی زیاد باشد ، باید بیمار عمل جراحی انجام دهد. بعد از عمل جراحی توصیه می شود که بیمار ورزش کگل را انجام دهد.

مراجعه به متخصص زنان برای افتادگی

ممکن است فرد هیچ گونه علائمی نداشته باشد و تنها در زمان معاینه افتادگی تشخیص داده شود، اما علائمی که فرد را متوجه می کند، بی اختیاری ادراری است، به دلیل مجاورتی که رحم با مثانه دارد، هر عاملی که باعث شلی رحم شود، سبب وارد شدن فشار به مثانه می شود .

بروز مشکلات روده ای، احساس سنگینی و فشار در ناحیه لگن همگی می توانند از علائمی افتادگی باشند.

بهترین راهکار درمان

در صورتی که افتادگی خفیف باشد معمولا نیازی به درمان نیست، اما لازم است در این موارد ورزش انجام شود، یک سری ورزش معرفی شده برای افتادگی، به نام ورزش کگل، این ورزش باعث تقویت عضلات لگن می گردد و در درمان بسیار کمک کننده است .

اما گاهی اوقات آنچنان این عارضه شدید است که باعث می شود رحم از واژن خارج شود، در این شرایط بسته به شرایط بیمار روش درمان انتخاب می شود . اگر بیمار شرایط جراحی را دارا بود جراحی انجام می شود .

به طور مثال در افرادی که سنی حدود 80 سال دارند  جراحی انتخاب خوبی نیست و می توان از روش هایی مثل پساری برای استفاده کرد .

سوالات متداول

آیا به طور صد در صد افرادی که دچار یبوست هستند، افتادگی رحم دارند؟

یبوست در دراز مدت ممکن است فرد را دچار افتادگی رحم کند، اما نمی توان به طور صد در صد گفت فردی که دچار یبوست است افتادگی رحم نیز دارد و لازم است حتما توسط متخصص زنان معاینه انجام شود.

زایمان طبیعی لزوما باعث افتادگی رحم می شود؟

خیر، در این عارضه ژنتیک نیز بی تاثیر نیست، در مواردی دیده می شود که فرد حدود 4 تا 5 تا زایمان طبیعی داشته است، اما علائمی از افتادگی رحم در او دیده نمی شود.

آیا نرمش های پرشی افتادگی رحم را تشدید می کند؟

ورزش هایی که سنگین هستند و باعث افزایش فشار داخل شکمی می شوند، سبب می گردد که عضلات کف لگن ضعف پیدا کنند.

آیا راه حلی برای پیشگیری وجود دارد؟

بهترین راه حل برای پیشگیری انجام ورزش های کگل است، کگل ورزشی است که باعث می شود عضلات ناحیه پرینه و واژن تقویت شوند و در نتیجه از افتادگی رحم  و ناحیه واژن جلوگیری شود.

افتادگی رحم را می توان با کمک عمل های زیبایی درمان کرد؟

بله، می توان با عمل های زیبایی، جراحی  و درمان کرد.

افتادگی در درد قاعدگی تاثیر دارد؟

بانوانی که دچار این عارضه می شوند، خود شامل درد هایی مثل فشار و پری در داخل لگن می باشد. خیلی از بانوان در زمان مراجعه به متخصص زنان اینگونه بیان می کنند که توده ای در داخل واژن دارند، که همه این موارد جز علائم  است.

نظرات بسته شده است.

Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان تماس بگیرید