04 آوریل

HPV

HPV

HPV چیست؟ ویروس پاپیلومای انسانی  یا همان HPV گروهی از ویروس های مرتبط است. این ویروس می تواند باعث ایجاد زگیل در قسمت های مختلف بدن افراد شوند. بیش از 200 نوع از این ویروس وجود دارد. برخی از این انواع می توانند باعث سرطان شوند.

این ویروس از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود. بیشتر افراد از طریق تماس مستقیم جنسی، از جمله رابطه جنسی واژینال، مقعد و دهان، به عفونت اچ پی وی دستگاه تناسلی مبتلا می شوند.از آنجا که اچ پی وی یک عفونت پوست به پوست است ، برای انجام انتقال نیازی به رابطه جنسی نیست.

HPV

انتقال HPV از مادر به جنین

در موارد نادر ، مادری که HPV دارد می تواند ویروس را هنگام زایمان به کودک خود منتقل کند. وقتی این اتفاق می افتد ، ممکن است کودک به بیماری پاپیلوماتوز تنفسی عودکننده مبتلا شود که در آن زگیل های مربوط به HPV در داخل گلو یا مجاری تنفسی ایجاد می شود.

دو نوع  این ویروس مقاربتی وجود دارد، اچ پی وی کم خطر می تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی ، مقعد ، دهان یا گلو شود و پرخطر می تواند سرطان های مختلفی ایجاد کند:

سرطان دهانه رحم

سرطان مقعد

برخی از انواع سرطان دهان و گلو

سرطان واژن

سرطان آلت تناسلی مرد

بیشتر عفونت های  hpv به خودی خود از بین می روند و باعث سرطان نمی شوند. اما گاهی اوقات عفونت ها طولانی تر می شوند هنگامی که یک عفونت پر خطر HPV سالها طول بکشد، می تواند منجر به تغییرات سلولی شود. اگر این تغییرات درمان نشود، ممکن است با گذشت زمان بدتر شود و به سرطان تبدیل شود.

چه کسانی در معرض خطر عفونت hpv هستند؟

عفونت HPV بسیار شایع است. تقریباً همه افراد فعال جنسی بلافاصله پس از فعال شدن جنسی به hpv آلوده می شوند.

علائم

برخی از افراد از برخی عفونت های HPV کم خطر دچار زگیل می شوند، اما انواع دیگر (از جمله انواع پرخطر) هیچ علامتی ندارند.اگر یک عفونت پر خطر HPV سالها طول بکشد و باعث تغییر سلول شود، ممکن است علائمی داشته باشید. اگر این تغییرات سلول به سرطان تبدیل شود، ممکن است علائمی نیز داشته باشید.

چگونه عفونت HPV تشخیص داده می شود؟

ارائه دهندگان خدمات بهداشتی معمولاً می توانند با مشاهده زگیل ها ، آنها را تشخیص دهند.برای زنان، آزمایشات غربالگری سرطان دهانه رحم وجود دارد که می تواند تغییراتی در دهانه رحم پیدا کند که ممکن است منجر به سرطان شود. به عنوان بخشی از غربالگری، زنان ممکن است آزمایش پاپ  اسمیر، آزمایش اچ پی وی  یا هر دو را انجام دهند.

درمان HPV

خود عفونت اچ پی وی قابل درمان نیست. داروهایی وجود دارد که می توان آنها را برای زگیل استفاده کرد. در صورت عدم کارایی، متخصص زنان اغلب از روش های فریز کردن ، سوزاندن یا جراحی را پیشنهاد می کنند.

افرادی که به سرطان های مرتبط با HPV مبتلا هستند معمولاً همان نوع درمان را با افرادی که سرطان ندارند و علت آن اچ پی وی نیست، دریافت می کنند. یک استثنا در این مورد برای افرادی است که سرطان های خاصی در دهان و گلو دارند، که ممکن است گزینه های درمانی متفاوتی داشته باشند.

آیا می توان از عفونت HPV پیشگیری کرد؟

استفاده صحیح از کاندوم خطر ابتلا به  اچ پی وی یا شیوع آن را تا حد زیادی کاهش می دهد اما کاملاً از بین نمی برد.واکسن اچ پی وی نیز می تواند از انواع مختلف آن محافظت کند، از جمله برخی از آنها می توانند باعث سرطان شوند. این واکسن ها بیشترین محافظت را در صورت ابتلای افراد به ویروس ایجاد می کنند. این بدان معنی است که بهتر است افراد قبل از اینکه از نظر جنسی فعال شوند، واکسن دریافت کنند.

پاسخ

چهار × 2 =

Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان تماس بگیرید