01 آگوست

یائسگی

یائسگی

یائسگی به عنوان فقدان دوره قاعدگی به مدت 12 ماه تعریف می شود. این اتفاق زمانی در زندگی یک زن می افتد که عملکرد تخمدان ها متوقف می شود.

تخمدان ها منبع اصلی هورمون های زنانه هستند که رشد ویژگی های بدن زن مانند سینه ، شکل بدن و موهای بدن را کنترل می کنند. هورمون ها همچنین چرخه قاعدگی و بارداری را تنظیم می کنند، هورمون استروژن وظیفه محافظت ازاستخوان ها را نیز دارد.  روند یائسگی یک شبه اتفاق نمی افتد ، بلکه یک روند تدریجی دارد.

سن یائسگی

سن متوسط ​​بروز یائسگی 51 سالگی است، اما ممکن است در اوایل دهه 30 یا اواخر دهه 60 نیز رخ دهد. هیچ آزمایش معتبری برای پیش بینی اینکه چه زمانی  یک زن یائسگی را تجربه خواهد کرد وجود ندارد.

سن شروع یک دوره قاعدگی در رابطه با سن شروع نیست.

یائسگی
یائسگی

علائم

علائم می تواند شامل خونریزی غیر طبیعی واژینال، گرگرفتگی،فشار، خستگی،علائم ظاهری واژن و تغییرات خلقی باشد.

عوارضی که ممکن است زنان بعد از یائسگی ایجاد کنند شامل پوکی استخوان و بیماری های قلبی است، بعد از بروز یائسگی اقدامات درمانی به منظور کاهش علائم ناراحت انجام می شود.

تجربه یائسگی در هر فرد متفاوت است،برخی از خانمها ممکن است علائم  کمی داشته باشند یا حتی برخی دیگرهیچ علائمی نداشته باشند، در حالی که برخی دیگر علائم جسمی و روانی متعددی دارند. میزان و شدت علائم در زنان به میزان قابل توجهی متفاوت است. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که علائم یائسگی ممکن است برای برخی از خانم ها در یک دوره طولانی اتفاق بیفتد، که البته این نیز بسیار فردی است.

تجربه خونریزی های نامنظم

با رسیدن به یائسگی، خونریزی نامنظم واژن ممکن است رخ دهد. برخی از خانمها در مدت زمان قبل از یائسگی با خونریزی غیرطبیعی حداقل مشکل دارند ، در حالیکه برخی دیگر خونریزی بیش از حد غیرقابل پیش بینی دارند. در دوره قاعدگی ممکن است بیشتر این اتفاق بیفتد .مدت زمان مشخصی برای یک زن برای تکمیل انتقال به دوره یائسگی وجود ندارد. یک زن می تواند سالهای قبل از رسیدن به یائسگی، دوره های نامنظم داشته باشد. یادآوری این نکته حائز اهمیت است كه تمام زنانی كه دچار عادتهای نامنظم می شوند باید توسط پزشک خود ارزیابی شوند تا علت برررسی و راهکار درمان انتخاب شود .

ناهنجاریهای قاعدگی نیز با کاهش باروری همراه است، زیرا تخمک گذاری نامنظم شده است. با این حال ، زنانی که به طور کامل یائسه نشده اند، ممکن است تا رسیدن به یائسگی واقعی همچنان باردار شوند .

احساس گرگرفتگی

گرگرفتگی در خانمهای یائسه بسیار شایع است .گرگرفتگی احساس گرمی است که در بدن پخش می شود و گاهی با تعریق همراه است. معمولا احساس گرگرفتگی طولانی نیست، از 30 ثانیه تا چند دقیقه طول می کشد. نمی توان علت مشخصی را برای گرگرفتگی تعیین کرد، اما معمولا گرگرفتگی به دلیل ترکیبی از نوسانات هورمونی و بیوشیمیایی رخ می دهد .

در حال حاضر هیچ روشی برای پیش بینی زمان شروع گرگرفتگی و ماندگاری آنها وجود ندارد.

تعریق شبانه

عرق های شبانه که البته گاهی با گرگرفتگی همراه است، نیز از دیگر علائم یائسگی است .

بروز علائم واژن

به دلیل کاهش سطح استروژن بافت ها ، واژن نازک تر ، خشک تر و الاستیک می شود.که این کاهش هورمون ممکن است شامل خشکی واژن ، خارش یا تحریک و یا درد در اثر مقاربت جنسی باشد. تغییرات واژن همچنین منجر به افزایش خطر عفونت های واژن می شود.

تمام این مواردی که بیان کردیم تنها برخی از علائم یائسگی بود . علائم در افراد مختلف متفاوت است، خوشبختانه امروز علم پزشکی در زمینه زیبایی و درمانی زنان پیشرفت های بسیاری داشته است پس توصیمه میکنیم برای کنترل علائم  به متخصص زنان مراجعه کنید .

پاسخ

14 + 1 =

Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان تماس بگیرید