13 نوامبر

مراحل زایمان طبیعی

مراحل زایمان طبیعی

مراحل زایمان طبیعی چیست؟ تجربه هر زنی از زایمان متفاوت است. هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که زایمان شما چگونه خواهد بود یا چقدر طول می کشد .اما کارهای زیادی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا خود را آماده کنید و درک اینکه در طول زایمان چه اتفاقی برای بدن و جنین شما می افتد اولین قدم است.

مراحل زایمان طبیعی چیست؟

این مراحل در سه مرحله روشن به جلو حرکت می کند:

مرحله اول: زمانی که انقباضات به تدریج دهانه رحم را که گردن رحم مادر است باز می کند. مرحله اول شامل زایمان زودرس، زایمان فعال و مرحله انتقالی است.

مرحله دوم: زمانی که کودک، خود را به سمت خارج حرکت میکند.

مرحله سوم: زمانی که جفت خارج می شود، بعد از تولد نوزاد، جفت نیز از طریق واژن خارج می شود.

همچنین مرحله ای به نام قبل از زایمان یا مرحله نهفته وجود دارد، این زمانی است که بدن شما برای اولین مرحله زایمان آماده می شود.

مراحل زایمان طبیعی

قبل از زایمان چه اتفاقی می افتد؟

در دوران بارداری، دهانه رحم مادر بسته شده و با مخاط مسدود می شود تا از عفونت جلوگیری شود. دهانه رحم در این زمان بلند و سفت است، که باعث می شود پایه محکمی برای رحم باشد.

قبل از اینکه زایمان به درستی شروع شود، دهانه رحم شما باید تغییراتی را تجربه کند. باید به جلو حرکت کند (وضعیت قدامی)، نرم و کوتاه شود.

تغییرات قبل از زایمان ممکن است ساعت ها، روزها یا حتی هفته ها طول بکشد. ممکن است متوجه اتفاقی نشوید، یا ممکن است از انقباضاتی آگاه باشید که ممکن است از نظر شدت، متغیر باشد و خواب شما را مختل کند، حتی اگر زایمان هنوز به درستی انجام نشده باشد.

در مرحله اول زایمان چه اتفاقی می افتد؟

در مرحله اول زایمان، دهانه رحم باید باز شود تا نوزاد به دنیا بیاید. ماهیچه های رحم با هر انقباض سفت می شوند و سپس رها می شوند و به تدریج دهانه رحم را به سمت قسمت پایینی رحم می کشانند.

در مراحل اولیه زایمان، دهانه رحم ممکن است به تدریج باز شود. ممکن است به نظر برسد که اصلاً هیچ تغییری در حال رخ دادن نیست. زایمان زودرس ممکن است آهسته باشد و انقباضات شما ممکن است برای مدت طولانی دوام نیاورند و بین آنها فاصله زیادی ایجاد شود. حتی ممکن است قبل از شروع مجدد برای مدتی متوقف شوند.

وقتی وارد فاز فعال مرحله اول زایمان می شوید، زمانی که دهانه رحم تا حدود 4 سانتی متر گشاد می شود، انقباضات معمولاً طولانی تر، مکرر و قوی تر می شوند.

در پایان مرحله اول، زایمان شما ممکن است بسیار شدیدتر شود. به این مرحله از زایمان، انتقال می گویند. در پایان مرحله اول دهانه رحم شما به طور کامل گشاد می شود یا ممکن است نیاز به فشار آوردن پیدا کنید.

در مرحله دوم زایمان چه اتفاقی می افتد؟

این مرحله ای است که کودک شما به دنیا می آید. در مرحله دوم زایمان، کودک شما شروع به حرکت به سمت پایین واژن می کند.

ممکن است تمایلی به فشار دادن بلافاصله با انقباضات خود نداشته باشید. هنگامی که کودک شما به اندازه کافی پایین آمد که پزشک شما بتواند او را ببیند، در مرحله دوم فعال هستید.در مرحله دوم فعال، فشار سر کودک را به سمت پایین در لگن خود احساس خواهید کرد.

با هر فشار، کودک شما بیشتر از طریق لگن شما حرکت می کند، اما در پایان انقباض، احتمالاً دوباره کمی به عقب می لغزد. این طبیعی است و به عضلات کف لگن شما زمان می دهد تا به تدریج کشیده شوند. هنگامی که نوزاد خود را به دنیا آوردید، مرحله دوم به پایان رسیده است.

در مرحله سوم زایمان چه اتفاقی می افتد؟

مرحله سوم زایمان پس از تولد نوزاد شما شروع می شود و با تحویل جفت و کیسه خالی آب که به جفت چسبیده است، به پایان می رسد.ممکن است تزریقی برای مرحله سوم پیشنهاد شود که به انقباض رحم شما و خارج شدن جفت کمک می کند.به دلیل داروهای مورد استفاده، تزریق ممکن است عوارض جانبی مانند حالت تهوع و استفراغ ایجاد کند.اگر همه چیز در بارداری و زایمان شما خوب پیش رفت، می توانید مرحله سوم فیزیولوژیکی را انتخاب کنید. به این معنی که جفت را بدون تزریق خارج کنید.با مرحله سوم طبیعی، انقباضات شما با شروع مجدد قابل توجه، اما ضعیف تر خواهند بود. جفت از دیواره رحم جدا می شود و به سمت واژن حرکت می کند. لازم به ذکر است که بهتر است هرگونه عمل زیبایی واژن بعد از زایمان انجام شود.

پاسخ

سه + 20 =

Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان تماس بگیرید