29 نوامبر

لاپاراسکوپی و بارداری

لاپاراسکوپی و بارداری

آیا لاپاراسکوپی و بارداری امکان پذیر است؟ لاپاراسکوپی، یک نوع جراحی کم تهاجمی است که اغلب برای بررسی یا درمان مشکلات باروری استفاده می شود، اگرچه برای سایر انواع رایج جراحی شکم یا لگن مانند آپاندکتومی، برداشتن کیسه صفرا، یا قرار دادن نوار معده نیز استفاده میگردد.

لاپاراسکوپی چگونه انجام می شَود؟

 در زمان انجام عمل لاپاراسکوپی، جراح یک برش کوچک در شکم ایجاد می کند. یک لاپاروسکوپ از طریق برش وارد می شود: این یک لوله فیبر نوری نازک و روشن است که حاوی یک دوربین است و به جراح اجازه می دهد داخل شکم شما را ببیند. در برخی موارد، می توان ابزارهای میکروسکوپی را نیز در این لوله قرار داد، یا ممکن است از طریق برش دوم وارد شوند. سپس شکم به آرامی با گاز باد می شود تا اتاق جراح بتواند ببیند و کار کند. با دید واضحی از اندام های تناسلی می توان مشکلات را تشخیص داد و با جراحی ترمیم کرد.جراحی لاپاراسکوپی نسبت به انواع جراحی سنتی با برش های بزرگ آسیب بسیار کمتری برای بدن دارد. بیماران درد، ناراحتی کمتر و زمان بهبودی سریع‌تری را تجربه می‌کنند.

لاپاراسکوپی و بارداری

چگونه از لاپاراسکوپی در زمینه باروری استفاده می شود؟

بسیاری از زنان به دلیل ناباروری فاکتور لگنی، در باردار شدن مشکل دارند، این به این معنی است که یک مشکل فیزیکی در لگن و دستگاه تناسلی آنها وجود دارد که آن ها را از باردار شدن باز می دارد. مسائل مختلفی وجود دارد که می تواند باعث ناباروری فاکتور لگنی شود. بافت اسکار ناشی از عفونت ها، جراحات یا جراحی ها، یا مشکلاتی مانند آندومتریوز، کیست تخمدان، پولیپ یا فیبروم در رحم همگی می توانند بر عملکرد دستگاه تناسلی زن تأثیر بگذارند. از لاپاراسکوپی می توان برای تشخیص مشکلاتی استفاده کرد که اغلب در سونوگرافی قابل مشاهده نیستند. در برخی موارد، پزشک ممکن است بتواند مشکل را در طول عمل درمان یا ترمیم کند.

آیا لاپاراسکوپی و بارداری مانعی برای یکدیگر دارند؟

برای برخی از زنان که تحت لاپاراسکوپی برای برداشتن فیبروم یا ضایعات اندومتریوز، رفع انسداد لوله فالوپ و… اقدام کرده اند، این جراحی در واقع شانس باردار شدن را افزایش می‌دهد. با این حال، مواردی وجود دارد که لاپاراسکوپی ممکن است بر توانایی شما برای باردار شدن تأثیر بگذارد.

فرق عمل لاپاراتومی با عمل جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

در بعضی موارد میتوان به جای عمل جراحی لاپاراتومی عمل لاپاراسکوپی را انجام داد، عمل لاپاراتومی برش های بزرگتری روی شکم ایجاد میکند و خطراتی را به دنبال دارد. مزایای عمل جراحی لاپاراسکوپی بجای عمل لاپاراتومی این هست که خطری به دنبال ندارد، به دور از استرس است، هزینه کمتری دارد، نیازی به بستری شدن طولانی ندارد، برش کوچکی دارد، خونریزی آن جزئی است.
در عمل جراحی لاپاراسکوپی، بیهوشی عمومی زده میشود و بیمار طی عمل بیهوش است،چیزی حس نمیکند و در برخی موارد فقط قسمت مورد نظر را بی حس میکنند و در بیداری عمل انجام میشود. جراح شکاف هایی به طول ۲ الی ۴ سانت را برش میدهد و لوله نازکی به نام کونالا را وارد شکم کرده و شکم را پر از کربن دی اکسید میکند و دکتر میتواند تمام اجزای شکم را به طور زنده و هرچه هست روی مانیتور نگاه کند و بعد از اتمام عمل، شکم از گاز کربن دی اکسید خالی شده و برش ها، بخیه و بانداژ می‌شود.

زمان بهبودی بعد از لاپاراسکوپی

اگر می خواهید به طور طبیعی باردار شوید، انجام لاپاراسکوپی می تواند جدول زمانی بارداری شما را مختل کند زیرا ممکن است چند هفته برای بهبودی پس از جراحی نیاز داشته باشید. مقدار کمی درد و نفخ در روزهای بعد از عمل معمول است و باید به بدن خود فرصت استراحت و بهبودی بدهید. به طور کلی، پزشکان توصیه می کنند قبل از شروع مجدد مقاربت و همچنین سایر فعالیت های بدنی مانند ورزش باید صبر کنید تا برش شما به طور کامل بهبود یابد. به بدن خود گوش دهید، استراحت زیادی داشته باشید و تغذیه مناسب، از محل برش خود مراقبت کنید و اگر در حین مقاربت دچار درد شدید، توقف کنید و چند روز دیگر به خود فرصت دهید. اگر درد همچنان برای شما مشکل ساز است، با متخصص زنان  خود صحبت کنید.

پاسخ

8 + سه =

Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان تماس بگیرید