17 جولای

فیبروم رحم

فیبروم رحم

علائم فیبروم رحم چیست؟ فیبروم های رحمی تومورهای رایج غیر سرطانی (خوش خیم) رحم هستند، آنها از دیواره عضلانی رحم رشد می کنند و از عضله و بافت رشته ای تشکیل شده اند. بسیاری از زنان بالای 35 سال فیبروم دارند، اما معمولاً هیچ علائمی ندارند.با این حال، در بعضی از خانم ها، فیبروم (میوم) ممکن است باعث خونریزی شدید، ناراحتی و درد لگن شود و گاهی اوقات به اندام های دیگر فشار وارد کند. این علائم ممکن است نیاز به درمان داشته باشد. درمان ممکن است به شکل دارو برای کنترل درد و خونریزی، هورمون درمانی برای کوچک شدن تومور، جراحی برای برداشتن تومور یا گاهی اوقات برداشتن رحم باشد. داروهای تجربی جدید امیدوار کننده ای وجود دارد که ممکن است موقتاً تومورها را کوچک کند. این داروها ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشند باید روش درمان زیر نظر متخصص زنان انتخاب شود.

فیبروم رحم

میومکتومی

نوعی جراحی شکم (میومکتومی) وجود دارد که میوم را بدون برداشتن رحم از بین می برد. این روش های درمانی ممکن است کافی باشد یا ممکن است موجب تسکین موقتی شود و یا بیمار را قادر به انجام عمل برداشتن رحم کند. در بیشتر موارد شدید ممکن است عمل جراحی رحم توصیه شود.برخی از خانم ها ترجیح می دهند کاری انجام ندهند زیرا فیبروئیدها با گذر از یائسگی در زنان، معمولاً اندازه آنها کاهش می یابد.

آیا انواع مختلفی از فیبروم وجود دارد؟

فیبروم می تواند بسیار کوچک، به اندازه یک دانه یا بزر ، به اندازه یک گریپ فروت باشد. اصطلاح پزشکی فیبروم لیومیوم یا میوم است. ممکن است یک زن یک یا چند مورد فیبروئید داشته باشد. فیبروم ممکن است در داخل رحم (زیر مخاط)، در خارج از رحم (زیر استخوان) یا در دیواره رحم باشد. بیشتر فیبروم ها در دیواره رحم رشد می کنند.

چه عواملی باعث فیبروم می شوند؟

فیبروم ها از زمانی شروع می شوند که سلول ها در دیواره رحم بیش از حد رشد می کنند. با این حال، علت فیبروم رحم مشخص نیست. محققان ایده های بسیاری در مورد علت ایجاد فیبروم دارند، اما هیچ یک از این موارد به عنوان دلایل مشخص تومورهای فیبروم دیده نمی شود. برخی از این ایده ها عبارتند از:

فیبروم ممکن است ژنتیکی باشد (در خانواده وجود دارد).

هورمون های زنانه، استروژن و پروژسترون، باعث رشد فیبروم می شوند.

فیبروم ها در دوران بارداری، وقتی سطح هورمون ها زیاد است، سریع رشد می کنند و در صورت استفاده از داروی ضد هورمون، میزان آن کاهش می یابد. فیبروم ها پس از رسیدن یائسگی در خانم ها معمولا، کوچک می شوند.

آیا فیبروم می تواند به سرطان تبدیل شود؟

فیبروم ها معمولاً خوش خیم هستند (سرطانی نیستند). داشتن فیبروم خطر ابتلا به سرطان در زن را افزایش نمی دهد. در کمتر از 1 مورد از هر 1000 مورد، فیبروم سرطانی ایجاد می شود.

چه کسانی معمولاً دچار فیبروم می شوند؟

سن، نژاد، سبک زندگی و ژنتیک ممکن است در ایجاد فیبروم نقش داشته باشد. در اینجا چند عامل خطر شناخته شده وجود دارد:

داشتن یک عضو خانواده با فیبروم خطر را افزایش می دهد.

چاقی با فیبروم رحم همراه است. خطر ابتلا به فیبروم در زنان چاق 2-3 برابر بیشتر از زنان با وزن متوسط ​​است.

خوردن گوشت قرمز با داشتن فیبروم رحم ارتباط دارد، در حالی که به نظر می رسد خوردن سبزیجات سبز باعث محافظت زنان در برابر فیبروم می شود.

علائم فیبروم چیست؟

برای اکثر خانم ها فیبروم علائمی ایجاد نمی کند. حداقل 25٪ از زنانی که فیبروم رحم دارند علائم زیر را دارند:

خونریزی شدید یا دوره های دردناک

خونریزی بین پریود

گرفتگی

نفخ شکم پایین (شکم یا ناحیه لگن)

احساس سیری در ناحیه لگن

درد در هنگام رابطه جنسی

درد کمر

تکرر ادرار

فیبروم همچنین می تواند باعث ناباروری، سقط جنین یا زایمان زودرس شود.

پاسخ

Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان تماس بگیرید