07 مارس

سقط جنین

سقط جنین

عوامل موثر در افزایش احتمال سقط جنین کدامند؟سقط جنین یک واقعه ویرانگر است. کسانی که این مشکل را تجربه می کنند به طور ناگهانی و غیرمنتظره از وعده زندگی جدید و رویای یک خانواده بزرگ ربوده می شوند.بسیاری از متخصصین زنان سقط را طبیعی دانسته اند، اما تأثیرات عاطفی و روانی آن را بر روی کسانی که بارداری خود را از دست داده اند به طور کامل تصدیق نمی کنند.خوشبختانه، این دیدگاه در حال تغییر است، و راه های مختلفی در حال حاضر برای پیشگیری و مدیریت سقط وجود دارد.

سقط جنینچرا سقط جنین اتفاق می افتد؟

سقط جنین شایع است و 15-20٪ از بارداری ها را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد. به نظر بسیاری از زوجین بحث در مورد آن بسیار دردناک است.غالباً زنانی که سقط می کنند، احساس گناه می کنند و به هر دلیل که باعث شده است، بارداری آنها به پایان رسیده است، فکر می کنند. اما سقط جنین به ندرت ناشی از کاری است که مادر انجام داده است.

برخی از سقط ها ممکن است به دلیل مشکلات آندومتریوز باشد. این می تواند شامل شکل نامنظم رحم، عدم تعادل هورمونی مانند اختلال تیروئید، وجود آنتی بادی هایی باشد که رشد جفت را دشوار می کند، مشکلات متابولیکی مانند دیابت، اختلالات لخته شدن خون، کمبود ویتامین ها و عوامل سبک زندگی مانند سیگار کشیدن و… باشد. با این حال، تأثیر دقیق این عوامل نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

بارداری با کروموزوم های نا متعادل

بارداری با کروموزوم های بسیار زیاد یا خیلی کم دلیل اصلی سقط است. تصور می شود که تقریباً 50٪ از سقط ها به دلیل مشکلات کروموزومی باشد، اما با افزایش سن این نسبت افزایش می یابد. به این دلیل که تخمک های ذخیره شده در تخمدان در طول زمان در معرض آسیب قرار می گیرند.جنین با تعداد غیر طبیعی کروموزوم یا در رحم کاشته نمی شود و یا باعث تاخیر در بارداری می شود یا سقط می شود. تنها استثنائی که وجود دارد، جنینهایی است که کپی زیادی از کروموزومهای 21 ، 13 یا 18 دارند، که می تواند منجر به کودکی با اختلال کروموزومی، مانند سندرم داون شود.

تاثیر سن در سقط جنین

سن مادر تأثیر بسزایی در احتمال از دست دادن بارداری دارد.با افزایش سن زنان، تخمک کمتری با مکمل کامل کروموزوم ها باقی می ماند. هنگامی که خانم ها سعی می کنند در اواخر دهه 30 و 40 خود بچه دار شوند، احتمال بروز مشکلات باروری و سقط جنین بیشتر است.

در صورت انتقال یک جنین طبیعی از نظر ژنتیکی که با استفاده از فناوری IVF به رحم منتقل می شود، خطر سقط  از بین می رود. با استفاده از این جنین ها، بارداری در یک زن 40 ساله و با استفاده از تخمک های خود، تجربه همان بارداری در 25 سالگی را دارد.

کروموزوم های جنین در حال حاضر توسط سلول های در حال رشد از بافت سقط جنین در آزمایشگاه طی چند هفته آزمایش می شوند ، اما گاهی اوقات سلول ها رشد نمی کنند. آزمایش های جدید کروموزوم با استفاده از DNA استخراج شده از سلول ها در دسترس است و ممکن است قابل اعتمادتر و دقیق تر باشد.نشانگرها و سلولهای ایمنی جدید در حال بررسی هستند تا بتوانند دلایل ایمنی سقط را بهبود بخشند. شناسایی دقیق تر علل سقط جنین می تواند آزمایشات بالینی با طراحی بهتر چندین روش ایمنی درمانی را تسهیل کند.

پاسخ

2 × 5 =

Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان تماس بگیرید