11 دسامبر

درمان خونریزی غیر طبیعی رحم

خونریزی غیر طبیعی رحم

درمان خونریزی غیر طبیعی رحم چیست؟ خونریزی غیرطبیعی رحمی (AUB) خونریزی نامنظم از رحم است که طولانی تر یا شدیدتر از حد معمول است یا در زمان معمول این خونریزی رخ نمی دهد. به عنوان مثال، ممکن است در طول قاعدگی یا در بین قاعدگی خونریزی شدید داشته باشید.

خونریزی غیرطبیعی رحم دلایل زیادی دارد. گاهی اوقات به دلیل تغییرات در سطح هورمون ایجاد می شود. همچنین می تواند ناشی از مشکلاتی مانند رشد در رحم یا مشکلات لخته شدن باشد و یا در برخی موارد علت خونریزی مشخص نیست.

 

خونریزی های غیر طبیعی چقدر خطرناک هستند؟

خونریزی های غیر طبیعی بالای سن 40 سال، باید جدی تلقی شود. درست است که علت ایجاد خیلی از خونریزی های غیر طبیعی ممکن است، اختلالات هورمونی باشد، اما فراموش نکنید که اولین علامت سرطان های دهانه رحم، سرطان های آندومتر و رحم، خونریزی های غیر طبیعی است و شاید بیمار نیاز داشته باشد در چنین مواردی حتما بررسی از داخل رحم یا آندومتر انجام شود.

خونریزی در دوران بارداری یک مشکل متفاوت است. اگر باردار هستید و خونریزی از واژن دارید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

درمان خونریزی غیر طبیعی رحم

علائم خونریزی های غیر طبیعی

در صورت داشتن یک یا چند مورد از علائم زیر ممکن است، خونریزی غیرطبیعی رحم داشته باشید:

شما بیشتر از هر 21 روز پریود می شوید یا با فاصله زمانی بیشتر از 35 روز. یک سیکل قاعدگی طبیعی بالغین 21 تا 35 روز طول می کشد. سیکل طبیعی نوجوان 21 تا 45 روز است.

دوره قاعدگی شما بیش از 7 روز (به طور معمول 4 تا 6 روز) طول می کشد.

خونریزی شما شدیدتر از حد طبیعی است. اگر لخته‌های خون  زیادی دارید، و هر ساعت به مدت 2 ساعت یا بیشتر از پدها یا تامپون‌های معمولی خود را خیس می‌کنید، خونریزی شما شدید تلقی می‌شود و باید با متخصص زنان خود تماس بگیرید.

راه های تشخیص خونریزی غیر طبیعی رحم

قبل از اینکه پزشک علت خونریزی غیرطبیعی رحم را پیدا کند، ابتدا باید مطمئن شود که خونریزی واژینال ناشی از بارداری یا سقط جنین نیست.

پزشک شما در مرحله اول در رابطه با مدت زمان این اختلال سوال می پرسد. همچنین ممکن است معاینه لگن، آزمایش ادرار، آزمایش خون و احتمالاً سونوگرافی تجویز کند. این آزمایشات به پزشک شما کمک می کند تا علل دیگر علائم شما را بررسی کند. همچنین ممکن است یک نمونه کوچک (بیوپسی) از بافت رحم شما برای آزمایش بگیرد.

چگونه درمان می شود؟

راه های زیادی برای کمک به درمان آن وجود دارد. برخی از درمان ها، برای بازگرداندن چرخه قاعدگی به حالت عادی هستند. برخی دیگر برای کاهش خونریزی یا توقف پریودهای ماهانه استفاده می شوند. هر درمان برای برخی از زنان موثر است اما برای برخی دیگر نه. درمان ها عبارتند از:

هورمون ها، مانند قرص پروژسترون یا قرص ضد بارداری روزانه (پروژسترون و استروژن). این هورمون ها به کنترل چرخه قاعدگی و کاهش خونریزی و گرفتگی کمک می کنند.

استفاده از IUD لوونورژسترل که هورمونی شبیه پروژسترون را در رحم ترشح می کند. این کار ضمن جلوگیری از بارداری، خونریزی را کاهش می دهد.

هیستروسکوپی برای برداشتن پولیپ یا فیبروم.

جراحی، مانند ابلیشن آندومتر یا هیسترکتومی، زمانی که سایر درمان‌ها جواب نمی‌دهند.

گاهی این خونریزی ها، ممکن است برای زنی که به یائسگی نزدیک می شود مشکلی نداشته باشد. برخی از نوجوانان در دوره هایی، خونریزی واژینال نامنظم دارند. این معمولاً با گذشت زمان و  با یکنواخت شدن سطح هورمون ها بهتر می شود.

پاسخ

شانزده − 4 =

Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان تماس بگیرید