03 نوامبر

درمان آندومتریوز

درمان آندومتریوز

در عصر حاضر، با بالا رفتن سن ازدواج و صنعتی شدن جامعه‌ها، آندومتریوز در بین خانم‌ها افزایش یافته است. آمار ابتلا به این بیماری، حدوداً ۱.۶ مورد در هر هزار بانوی بین ۱۵ تا ۵۰ سال است.۴۰ درصد زنانی که درد مزمن لگنی دارند، مبتلا به آندومتریوز هستند. گفتنی است که از هر ده خانم نابارور نیز، بین دو تا پنج زن آندومتریوز دارند. این بیماری بیشتر خود را با دردهای لگنی و نازایی نشان می دهد.

آندومتریوز چیست؟

آندومتریوز، نوعی بیماری زنانه است که مرتبط با سیستم ایمنی و یا سیستم هورمونی می باشد. این بیماری در دوره ی باروری زنان و دختران رخ می دهد. ریشه ی نامگذاری این بیماری، از واژه ی آندومتر که به معنی، بافتی که سطح داخلی رحم را می پوشاند و در هر ماه ساخته می‌شود و باز ریزش میکند، گرفته شده است. بخش هایی از بدن زن که ممکن است درگیر این بیماری شود، عبارتند از: تخمدان ها، لوله های فالوپ، فواصل بین واژن و رکتوم، سطح خارج رحم و پوشش حفره های رحمی است. ابتلا به بیماری آندومتریوز ریسک ابتلا به سرطان سینه و سرطان تخمدان را بالا میبرد.

درمان آندومتریوز
علائم آندومتریوز

۱_درد شدید و غیرقابل تحمل در هنگام قاعدگی

۲_ درد شدید قبل از دوران قاعدگی

۳_ درد بیش از حد در هنگام فعالیت جنسی و یا بعد از آن

۴_ نازایی

۵_ خونریزی های شدید و بی علت

۶_ خستگی مفرط

۷_ درد شدید در قسمت پایین کمر در زمان پریود

۸_ اسهال یا یبوست و به طور کلی مشکلات روده ای در هنگام قاعدگی

۹_دفع ادرار دردناک در زمان پریود

درمان آندومتریوز

درمان آندومتریوز به دو صورت درمان طبی و درمان جراحی صورت می گیرد. اگر آندومتریوز شدید نباشد، دکتر درمان را طبی آغاز می کند. در درمان به شیوه ی طبی، پزشک متخصص به شما داروهایی تجویز می کند، تا مصرف کنید و بهبود یابید. درمان آندومتریوز به صورت جراحی نیز صورت می‌گیرد و در مواردی استفاده میشود که آندومتریوز، متوسط یا شدید تشخیص داده شود. آندومتریوز یک بیماری پیش رونده است، به همین دلیل باید به سرعت درمان شود.

لاپاراسکوپی و تشخیص آندومتریوز

لاپاراسکوپی، گونه‌ای از عمل‌های جراحی است که از طریق بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد. در لاپاراسکوپی با گاز co۲ شکم بیمار را باد می کنند، تا ارگان ها راحت تر بررسی شوند. این بررسی توسط دستگاه لاپاراسکوپ انجام می گیرد. همچنین از طریق اندازه گیری پروتئین در آزمایش خون، سونوگرافی لگن، سونوگرافی و ام آر آی، این کیست ها قابل تشخیص هستند‌.

چه عواملی ابتلای زنان به آندومتریوز را بالا می‌برد؟

۱_سن پایین پریود

۲_سن بالا یائسگی

۳_سیکل پریود کوتاه کمتر از ۷ روز

۴_ دوره ی زیاد پریود بیشتر از ۷ روز

۵_خونریزی شدید

۶_نازایی

۷_ ژنتیک و ابتلای مادر، خواهر، دختر

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به آندومتریوز هستند؟

خانم‌هایی که در سنین باروری و فرزندآوری هستند، بیشتر از بقیه ی زنان به این بیماری مبتلا می‌شوند. آندومتریوز یک بیماری است که وابسته به هورمون های جنسی و استروژن است. به همین دلیل مبتلا شدن به آندومتریوز در این سنین که میزان استروژن در بدن بالاست، بیشتر اتفاق می افتد.

آنددومتریوز ها چگونه هستند؟

آندومتریوز ها را می توان به چهار دسته تقسیم کرد.

دسته ی اول: ضایعات کوچک و محدود

دسته ی دوم: ضایعات خفیف که متعدد هستند و در این مرحله احتمال چسبندگی وجود دارد.

دسته ی سوم: ضایعات متوسط عمیق و یا هم سطح

دسته ی چهارم: ضایعات متعدد، شدید و عمیق با چسبندگی واضح و زیاد

آندومتریوز چه بیماری هایی ایجاد می کند؟ در صورت عدم درمان، آندومتریوز می تواند مشکلات اساسی به وجود بیاورد، که سرطان و نازایی از این نمونه هاست. اصلی ترین عوارض آندومتریوز ایجاد اختلال در باروری است. زنانی که آندومتریوز دارند به سختی حامله می شوند، به همین دلیل پزشکان به خانم‌هایی که مبتلا به این بیماری هستند توصیه می کنند که بارداریشان را به تعویق نیاندازند.

سرطان تخمدان نیز از عوارض ناگوار آندومتریوز است.

سخن پایانی

در صورت مشاهده ی هرگونه علامتی مانند درد زیاد در پاها و یا اختلال قاعدگی، و یا کم و زیاد شدن دوران پریود و خونریزی های شدید، حتما به متخصص زنان مراجعه کنید، تا در صورت ابتلا به آندومتریوز به درمان آن اقدام و از عوارض آن جلوگیری کند.

پاسخ

3 × یک =

Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان تماس بگیرید