02 ژانویه

انوع پار‌گی پرینه هنگام زایمان طبیعی

انوع پار‌گی پرینه هنگام زایمان طبیعی

پارگی در پرینه

ایجاد پارگی در پرینه معمولا در اولین زایمان طبیعی اتفاق می افتد. این میزان شکاف ممکن است از خراش های کوچک شروع شود تا در ماهیچه های لگن کشیده شود.

در هنگام زایمان طبیعی به دلیل خارج شدن نوزاد با سر به پرینه فشار وارد می شودو ممکن است این فشار باعث کشیدگی در پوست و ماهیچه های ناحیه واژن و اطراف آن شود. در صورتی که نوزاد برای خروج با مشکل مواجه شود، متخصص زنان و زایمان اقدام به ایجاد برش در ناحیه پرینه می کند و با این کاربه نوزاد برای خارج شدن کمک می کند. با این حال پارگی در پرینه اتفاقی است که در زایمان طبیعی می افتد و درجه های متفاوتی دارد که در ادامه این مقاله با آن ها آشنا می شوید.

انواع پارگی پرینه هنگام زایمان طبیعی

پارگی پرینه درجه اول

در این نوع از پارگی، یک پارگی سطحی ایجاد می شود که در آن پوست و بافت های اطراف دهانه واژن را در برمی گیرد. این پارگی کوچک و سطحی است که ممکن است اصلا نیاز به زدن بخیه نداشته باشد. در صورتی که نیاز به بخیه هم داشته باشد با تعداد کمی بخیه به سرعت بهبود میابد. پارگی پرینه درجه اول اصلا آزار دهنده نیست.

پارگی پرینه درجه دوم

در پارگی پرینه درجه دوم, عمق پارگی عمیق تر است و ممکن است تا ماهیچه های زیرین ادامه داشته باشد. در این نوع از پارگی نیاز است تا لایه به لایه بخیه زده شود. این کار باعث ایجاد درد و ناراحتی در خانم ها می شود. دوره بهبود بخیه ها چند هفته می باشد.

پارگی پرینه درجه سوم و چهارم

در زایمان های بسیار نادری زنان دچار این نوع از پارگی ها می شوند. ممکن است پارگی تا ناحیه رکتوم یا راست روده گشترش پیدا کند. دوره بهبود در این نوع از پارگی های پرینه تا چند ماه می باشد. ممکن است در فرد بی اختیاری مدفوع ایجاد کند. پارگی در در جه سوم پارگی پرینه از واژن، پوست پرینه و ماهیچه های پرینه تا اسفنکتر مقعد را در برمی گیرد. پارگی درجه چهار پرینه هم نیز تا ماهیچه های اسنفکتر مقعد و بافت های زیرین آن ادامه دارد.

سایر پارگی ها

برخی از زنان ممکن است در حین زایمان در بالای واژن و نزدیک مجاری ادرار به پارگی دچار شوند. این نوع از پارگی، پارگی نزدیک به مجاری ادرار نام دارد. البته لازم به ذکر است که این نوع از پارگی مانند پارگی پرینه درجه اول است. دوره بهبود کمی دارد و در صورت نیاز چند بخیه زده می شود.

سایر خدمات دکتر الهام امام جمعه متخصص زنان و زایمان

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

درمان ناباروری

لابیاپلاستی

جراحی زیبایی واژن

و…

شما عزیزان در شبکه های اجتماعی می توانید ما را دنبال کنید ، راه های ارتباطی ما در تلگرام و اینستاگرام

کانال تلگرام متخصص زناناینستاگرام متخصص زنان

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
با تشکر، مدیریت سایت دکتر امام جمعه ، متخصص زنان

پاسخ

هجده − شش =